Blue Colour Green Colour Orange Colour Red Colour

Lokalizacja wyładowań atmosferycznych

"Blitzortung.org" jest amatorską siecią detekcji i lokalizacji doziemnych wyładowań atmosferycznych. Składa się z szeregu prostych i tanich stacji odbiorczych i jednego serwera centralnego. Stacje odbiorcze transmitują w czasie rzeczywistym dane do serwera centralnego poprzez Internet. Każda porcja danych zawiera precyzyjny znacznik czasu i położenie geograficzne odbiornika (pobierane z podłączonego do stacji GPS). Z informacji wysłanej przez wszystkie stacje obliczana jest dokładna pozycja wyładowania atmosferycznego. Celem projektu jest zbudowanie sieci detekcji z jak największą liczbą stacji odbiorczych. Obliczone pozycje każdego z wyładowań są dostępne za darmo dla wszystkich stacji transmitujących dane do serwera. Właściciel stacji może używać tych danych do dowolnych, niekomercyjnych celów. Dodatkowo, dwie ostatnie godziny aktywności burzowej, aktualizowane co każdą minutę, są prezentowane na publicznie udostępnianych (dla wszystkich) mapach na serwerze WWW.

Na stronie WWW projektu (http://www.Blitzortung.org) dostępna jest pełna dokumentacja dotycząca budowy stacji odbiorczych. Jest też możliwość zakupu gotowych płytek drukowanych a nawet kompletu elementów potrzebnych do zbudowania własnej stacji. Obecnie w Europie ponad 500 woluntariuszy-amatorów zbudowało swoje stacje odbiorcze. W Polsce na chwilę obecną zainstalowanych jest tylko dziewięć stacji, z czego na ogół połowa jest czynna. Gorąco zachęcamy krótkofalowców SP do przyłączenia się do tego ciekawego eksperymentu.

Jednym z możliwych zastosowań szczegółowych danych udostępnianych przez "Blitzortung.org" jest system ostrzegający SPBLTZ o aktywnych komórkach burzowych wysyłający komunikaty APRS. Prototyp tego systemu został uruchomiony na serwerach obsługujących APRS dla celów Clustra Aktywności Terenowych (spoting i selfspotting dla wszelkiego rodzaju pracy z terenu – w tym w ramach programów SOTA, SPFF, PGA). System SPBLTZ odczytuje bieżącą pozycję urządzenia APRS i jeśli w uprzednio zdefiniowanej odległości pojawi się wyładowanie atmosferyczne, do urządzenia APRS wysyłany jest komunikat podający odległość, kierunek oraz godzinę wyładowania. W miarę zbliżania się komórki burzowej, system wysyła, co określony przedział czasu, kolejne komunikaty.

System ostrzegający SPBLTZ jest dostępny dla wszystkich krótkofalowców SP, którzy uruchomią swoje stacje odbiorcze i podłączą je do sieci "Blitzortung.org". Prosimy o kontakt w tej sprawie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

SPBLTZ - aktualny stan wyładowań za ostatnie 120 minut - w promieniu 100 km od Warszawy